Czego tu nie ma...

zasady nowej ortografi (strona tytułowa)


Spis treści:
Animacja dowodu Twierdzenia Pitagorasa bez użycia mnożenia
Ananas 2.55 - program dietetyczny: liczy witaminy, kalorie itp w zakupionej żywności, jadłospisie, daniu...
    Co nowego w wersji 2.5
    Obsługa,     Dodatkowe możliwości programu,     Import kwitów z poprzednich wersji
    Analiza wyników
    Błędy,     Licencja,     Instalacja
Gdak - synteztor mowy
    Co nowego?,     Obsługa,     Cyrylica
    Licencja,     Instalacja
Obrazek


Twierdzenie Pitagorasa
Animacja niema (bez dźwięku) przedstawiająca dowód Twierdzenia Pitagorasa bez użycia mnożenia.
Animacja ma 53s, ze względu na minimalizowanie rozmiaru przyjęłam tylko 6 klatek na sekundę, powoduje to niedoskonałości ruchu i koloru 3,65MB.

W celu obejżenia, animację należy ściągnąć na dysk i otworzyć, czyli zaznaczyć link poniżej,
kliknąć i przytrzymać prawy przycisk myszy,
wybrać opcję "Zapisz element docelowy jako...".
Twierdzenie Pitagorasa: około 3,65MB

Ananas-program dietetyczny, wersja 2.50, wersja 2_7
    W programie króluje ortografia tradycyjna. Program służy do sprawdzenia czy zakupione produkty pokryją zapotrzebowanie rodziny na poszczególne substancje odżywcze (energia, witaminy, mikroelementy itp...). Można także wprowadzić danie lub jadłospis i przeliczyć je.

    Wersja 2_7 różni się od wersji poprzednich zasadniczo tylko nowym certyfikatem, dodawanym automatycznie, wbrew woli autorki, przez standardowy program instalujący Mikrosoftu. Certyfikat ten ma datę końca ważności. Dla wersji 2_7 jest to data 12 stycznia 2020. Po tej dacie mogą być trudności instalacyjne. W przypadku trudności z instalacją po tej dacie, z komunikatem zawierającym słowo certyfikat, należy napisać do autorki na mejl z niniejszej strony www, w celu ponownego przekompilowania programu.

    W programie jest już baza produktów z zawartością różnych substancji. Są także wprowadzone dane dotyczące zapotrzebowania różnych grup ludzi na składniki odżywcze, ale można je zmienić. Możliwe jest także dodanie zwierzaka do zjadaczy (członków rodziny). Wprowadzono dane dla psa. Sposób liczenia zapotrzebowania na różne substancje jest zależny od substancji i może być podany na osobę, a także na 1 kg masy ciała, na 1000kcal, oraz na masę do potęgi 0,75 (zapotrzebowanie energetyczne psa).
Program po ściągnięciu go na dysk lokalny nie łączy się z internetem i dlatego wprowadzane dane są jedynie na dysku lokalnym, więc w miarę bezpieczne.
W wersji instalacyjnej są wprowadzone kwity (kilka sztuk) umożliwiające poznanie możliwości programu, bez wprowadzania własnych danych. Dla tej wersji programu są one wprowadzone na datę 9 listopada 2016.

Co nowego w wersji 2.50?

- Jest więcej danych, zwłaszcza dotyczących miar gospodarczych i kilka nowych dotyczących strat. Ułatwia to bardzo komponowanie i analizę jadłospisu, gdyż często trudno jest ocenić ile co waży, i zwykle wystarczy podać ile użyto czegoś w szkalnkach, sztukach, łyżkach itp.
- Jest możliwość zawężenia ilości pokazywanych substancji, czyli wybrania tych np. witamin, które nas interesują. W programie są dane dotyczące ponad 60 substancji, a nadmiar danych utrudnia analizę. Zawężenie ich do tego co nas interesuje bardzo ułatwia wyciąganie wniosków.
- Można dodawać własne, nowe, dodatkowe substancje, ale nie można usuwać tych istniejących w momencie instalacji. Możliwość dodawania i wybory substancji, które będą pokazywane na ekranie jest pod guzikiem "Substancje".

Obsługa
    Gdy chcemy użyć programu do własnych potrzeb wystarczy wprowadzić ludzi: dla kogo są przygotowane zakupy i na jak długo, wprowadzić żywność z kwitów sklepowych, i nacisnąć guzik "Policz". Program zestawi zapotrzebowanie na substancje z ich zawartością w zakupach.
    Program przeznaczony jest dla przeciętnej rodziny. By wykryć podstawowe błędy dietetyczne wystarczy zbierać kwity z okresu około 2 tyg. Wprowadzenie ich razem z instalacją programu nie powinno zająć więcej niż 1h, a przecież wystarczy sprawdzić swoje nawyki żywieniowe kilka razy do roku (gdy ze względu na porę roku zmienia się istotnie zestaw typowych zakupów).
Program umożliwia też komponowanie jadłospisu, co może być przydatne zwłaszcza w szczególnych przypadkach, wymagających tego.
    Program bierze pod uwagę straty witamin i innych substancji wynikłe z obierania, gotowania itp. Moduł "Straty" umożliwiający liczbowe określenie strat działa w zasadzie poprawnie, jednak jest trudny w obsłudze i nie zaleca się wchodzenia tam szaremu użytkownikowi.

Dodatkowe możliwości programu:
- Program daje możliwość zaznaczenia, że np. konserwę zje "tylko" pies, a guma do żucia będzie "bez" Mamy.
- Jest wiele możliwośći wyszukiwania produktów i zawartości substancji w nich. Wiele sposobów wyszukiwania ułatwia znalezienie bogatych źródeł jakichś substancji, lub produktów w których stosunek odpowiednich substancji jest oczekiwany. Umożliwia też porównywanie produktów między sobą itp. Dodatkowo dane te można zestawić z zapotrzebowaniem dobowym wybranej grupy ludzi (istot).
- Można też swobodnie zmieniać liczbę dni, na które poczyniono zakupy, podobnie jadłospis może być komponowany na kilka dni.
- Większość danych można praktycznie wprowadzać myszą, bez użycia klawiatury.
- Jeśli jakieś kwity zginą należy zmienić zakres dat filtra.

Import
     Ze względu na krótki okres czasu, z którego należy zbierać i wprowadzać kwity sklepowe by wykryć podstawowe błędy dietetyczne w naszej diecie (to jest okres około 2 tygodni) import kwitów nie wydaje się ani konieczny, ani celowy, jednak jest możliwy.
     Kwity z wersji wcześniejszych można zaimportować do nowej wersji 1.03 (guzik w prawym dolnym rogu czołowego formularza programu). W tym celu należy na dysku znaleźć plik starej bazy.
Jeśli poprzednią wersją była wersja 1.01 to stara baza jest w tym samym katalogu, w którym umieszczono starą wersję programu ananas1.01.
Jeśli wcześniejszą wersją była wersja 1.02 może to być trudne, bo ścieżka jest skomplikowana, tym bardziej, że obie bazy stara i nowa(2.00) są zwykle w katologach o podobnej ścieżce. Można poszukać tej bazy przed instalacją wersji 2.00 i zapisać katalog, można też bazy starą (wersji 1.02) odróżniać od nowej (wersja 2.00) po dacie/godzinie.
Poszukiwanym plikiem jest plik o nazwie AnanasBaza.sdf .

Analiza wyników
     Analizując wyniki programu należy zachować zdrowy rozsądek i wyniki traktować z przymrużeniem oka, ponieważ wiele substancji pobieramy z zakupów wykonywanych rzadko, które wcześniej, przed okresem szacowanym były już w domu. Dodatkowo wiele substancji ma różną zawartość w zależności od gatunku np. jabłek. Niektóre dane dotyczące zapotrzebowania ludzi na substancje, podane w programie za źródłami wydającymi się wiarygodnymi mogą być jednak nieznacznie zawyżone.
     Analiza jadłospisu jest bardziej "wiarygona", o ile dane wprowadzimy w sposób wiarygodny. Ustawiona granica "+-20%" jakiejś substancji, poza którą program zaczyna wysyłać komunikaty ostrzegawcze (na czerwono, przy nadmiarze i na niebiesko przy niedomiarze jakiejś substancji), wydają się nieco zbyt ostre.

Błędy
     Znalezione błędy w programie, zarówne dotyczące samego programu jak i danych należy zgłaszać pod mejlowy adres "ortograficzny", zakładka "kontakt" na stronie tytułowej (http://ortografia.pev.pl).

Warunki używania wersji Ananas2_7:
1. Program jest darmowy tylko dla użytkownika prywatnego.
2. Wersja komercyjna nie istnieje.
3. Program jest rozpowszechniany bez jakiegokolwiek numeru seryjnego, hasła itp.
4. Proszę o powiadomienie licencjodawcy, o każdej próbie uznania programu za nielegalny u użytkownika prywatnego.
5. Używanie programu do celów komercyjnych jest nielegalne. Używanie programu przez firmy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia itp. jest nielegalne.
6. Program Ananas2_7 można pobierać jedynie ze strony http://ortografia.pev.pl. Każdy inny sposób rozpowszechniania jest nielegalny.
7. Wszelkie zmiany programu, kodu programu, lub plików będących częścią programu, są zabronione.
8. Wykorzystywanie i analiza części programu, pojedynczych procedur, funkcji, i innych elementów programu, także tzw. dekompilacja lub wykorzystywanie bazy danych są zabronione.
9. Licencjodawca nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody i inne konsekwencje wynikające z używania programu.


Instalacja:
Program jest prosty w instalacji i obsłudze, i ma nieduży rozmiar, a dla użytkownika prywatnego darmowy. Program działa tylko pod Windowsem i pewnie nie pod każdym.
Program używa mikrosoftowego instalatora, który może pytać o akceptację doinstalowania pewnych mikrosoftowych składników systemu. Program instaluje się w miejscu na dysku znanym Microsoftowi.
Za to odinstalować program można przez: Panel Sterowania\Dodaj lub usuń programy. W miejscu tym nie ma jednak ikony ananasa, a jest microsoftowy obrazek domyślny. W przypadku wielokrotnego instalowania i odinstalowywania programu, gdyby pojawiły się trudności, należy ręcznie wykasować pozosały po programie folder.

0. Zapoznaj się z warunkami licencji, i jeśli je spełniasz:
1. ściągnij plik programu Ananas na swój komputer
czyli: zaznacz Ananas2_7.zip (poniżej),
        kliknij i przytrzymaj prawy przycisk myszy,
        wybież opcję "Zapisz element docelowy jako...".
2. Gdy ściąganie zakończy się rozpakuj folder Ananas2_7.zip
czyli: zaznacz Ananas2_7.zip ,
        naciśnij i przytrzymaj prawy przycisk myszy,
        wybież opcję "Wyodrębnij wszystkie...",
        i postępuj zgodnie z poleceniami "Kreatora wyodrębniania".
3.Zainstaluj program
czyli: dwukliknij na "setup.exe", i postępuj zgodnie z poleceniami instalatora. Instalator może spytać się akceptację doinstalowania pewnych narzędzi microsoftowych, jeśli ich jeszcze w systemie nie ma. Następnie pojawi się formularz, na którym należy wcisnąć guzik "Instaluj". Po chwili program uruchomi się.
4.W przyszłości program znajdziesz w: Menu Start / Wszystkie programy / Ananas / Ananas2_7.

Ananas2_7.zip: około 1,8MB

GdakMini2_99 - syntezator mowy czytający teksty polskie oraz cyrylicę

Program służy do zamiany zwykłego tekstu w języku polskim lub tekstu w cyrylicy zapisanego w pliku tekstowym na dźwięki - pseudo.mowę. Takie programy zwane są syntezatorami mowy. Program umożliwia także "odczytywanie" tekstu umieszczonego w showku.

Co nowego:
1. Dograno nowy głos, ktury niestety "nie wyszedł", jest zbyt wolny. Użytkownik ma możliwość wybrania głosu "starego" lub "nowego". Nowy głos jest w istocie tym samym głosem, ale nagranie jest nieco niższe (czyli mniej piskliwe) i dużo wolniejsze, co może nieco denerwować. Dlatego w oknie opcji domyślna szybkość mowy, ustawiona na 1 (co oznacza "bez zmiany szybkości"), można pszyspieszyć np. na na 0,7 . Użytkownik może spowolnić mowę, pszyspieszyć, lub używać dźwięku w naturalnej szybkości. Także nowe akcentowanie zdań nie koniecznie jest lepsze.
2. Poprawiono procedurę spowalniającą mowę, dzięki czemu dźwięk mniej tszeszczy. Poprawiło to jednak raczej głos "stary" niż "nowy".
3. W oknie opcji dodano dwa nowe suwaki: suwak wysokości tonu i głośności. Głośność można zmieniać jedynie w pewnym określonym zakresie, nie ma możliwości całkowitego wyciszenia dźwięku.
4. Poprawiono nieco procedury analizujące składnię wczytywanego tekstu i akcentowanie.
Obsługa:
Jeśli wyraz polski popszedzimy literą "y" czyli np. napiszemy "ysinus", to wyraz "sinus" zostanie pszeczytany poprawnie: s-i-nus, a nie ś-i-nus, czyli "s" będzie twarde. Popszedzenie znakiem "y" wyrazu zapisanego alfabetem łacińskim powoduje, że zostanie on pszeczytany twardo w fonetyce cyrylicy. Można więc napisać ykosinus, ysilos itp.
Obsługa programu jest niezwykle prosta. Ma guziki: "Czytaj showek", "Czytaj plik", "O programie", "Ukryj", a także "Opcje". Po naciśnięciu guzika "Ukryj" programu należy szukać na pasku zadań w postaci ikony gęsi, a następnie kliknąć prawym pszyciskiem myszy i wybrać opcję "pokaż". Program nie ma części odinstalującej, można go zwyczajnie wykasować. Nowym elementem jest lista głosuw do wybrania. Na razie są tylko dwa głosy:"stary" i "nowy".

Czytanie cyrylicy
Program potrafi czytać wyrazy zapisane bukwami, to jest w cyrylicy. W cyrylicy podobnie jak w alfabecie łacińskim wymowa liter zależy od języka, w kturym są używane te litery. Pszyjęto w tym miejscu zapis rosyjski, jednak z języka ukraińskiego zaczerpnięto dwuznaki dz i dż, kture w rosyjskim nie istnieją.
Akcentowanie zdań i wyrazów pozostało w pełni identyczne jak rozwiązano to dla języka polskiego. Podobnie zahowano polski język pszy czytaniu liczb, dat i godzin.
Część programu czytająca cyrylicę pszeznaczona jest pszede wszystkim dla Polaków niepamiętającyh już jak czyta się bukwy lub nieznającyh tego alfabetu, ale mającyh kiedykolwiek styczność z jakimś językiem słowiańskim innym niż polski. Program ułatwia zrozumienie obcego dla nas tekstu.

W Gdaku dźwięk jest gorszy od dostępnego na rynku komercyjnego syntezatora mowy, daleko mu też do dykcji telewizyjnego lektora, ale nie sepleni, nadaje się do użytku dla kogoś niewymagającego. Dużymi zaletami są: niewielki rozmiar, jak na program tego typu, łatwość instalacji, prostota obsługi, darmowość. W sumie program nie nadaje się jeszze do stałego użytkowania, ze względu na denerwującą niejednolitość sylab, ale może być zabawką.
Program dla użytkownika prywatnego darmowy. Docelowo program ma czytać teksty niedługie i średnie, łatwe w sensie percepcji (szybkość czytania). Program jest pszeznaczony dla osoby niedowidzącej lub męczącej się czytaniem (np. dzieci), a nie dla kogoś całkowicie niewidzącego. Wersja komercyjna nie istnieje.

Program działa tylko pod Windowsem i pewnie nie pod każdym. Prawdopodobnie "preferuje" polską wersję windowsa, pod windowsem bez polskiej strony kodowej nie był testowany.

Warunki używania wersji 2.99:
1. Program jest darmowy tylko dla użytkownika prywatnego.
2. Wersja komercyjna nie istnieje.
3. Program jest rozpowszechniany bez jakiegokolwiek numeru seryjnego, hasła itp.
4. Proszę o powiadomienie licencjodawcy, o każdej próbie uznania programu za nielegalny u użytkownika prywatnego.
5. Używanie programu do celów komercyjnych jest nielegalne. Używanie programu przez firmy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia itp. jest nielegalne.
6. Program - wersję 2.99 można pobierać jedynie ze strony http://ortografia.pev.pl, każdy inny sposób rozpowszechniania jest nielegalny.
7. Wszelkie zmiany programu, kodu programu, lub plików będących częścią programu, są zabronione.
8. Wykorzystywanie i analiza części programu, pojedynczych procedur, funkcji, i innych elementów programu, także tzw. dekompilacja lub podmiana części z zapisanymi dźwiękami są zabronione.
9. Licencjodawca nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody i inne konsekwencje wynikające z używania programu.

Instalacja:
0. Zapoznaj się z warunkami licencji, i jeśli je spełniasz:
1. ściągnij plik programu GdakaczMini na swój komputer
czyli: zaznacz GdakMini2_99.zip (poniżej),
UWAGA!
Ze względu na duży rozmiar pliku,
po kliknięciu w napis GdakMini2_99.zip nastąpi przekierunkowanie
na serwer, na którym jest plik (przekierunkowanie na serwer googla).
Gdy strona googla w tonacji czarnej załaduje się (poczekaj na to),
w górnej części ekranu znajdź białą strzałkę skierowaną do dołu,
najedź na nią myszą tak, by pokazał się napis "pobierz"
i kliknij w nią .
Po chwili pojawi się okno z katalogami twojego lokalnego komputera.
Wybież miejsce docelowe pliku (np. Pulpit) i nazwę, najlepiej domyślną "GdakMini2_99.zip",
i kliknij guzik "zapisz".

2. Gdy ściąganie zakończy się rozpakuj folder GdakMini2_99.zip
czyli: zaznacz GdakMini2_99.zip ,
        naciśnij i pszytszymaj prawy pszycisk myszy,
        wybież opcję "Wyodrębnij wszystkie...",
        i postępuj zgodnie z poleceniami "Kreatora wyodrębniania".
3.Uruhom program
czyli: dwukliknij na "GdakMini2_99.exe".
GdakMini2_99.zip: około 15MB (dwa głosy)

Obrazek


zasady nowej ortografi (strona tytułowa)